VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Masaüstü veri depolamanız artık size yetmiyorsa ve bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız ve tabletlerinizde bulunan dosyalarla medyaya paylaşımlı erişim imkanı istiyorsanız ne yaparsınız? Profesyonel tüketiciler, kreatif profesyoneller, küçük işletmeler ve aileler için çözüm, paylaşımlı depolama için kurulumu en kolay ve en ekonomik çözüm olan ağa bağlı depolama (NAS) cihazıdır.

NAS sistemleri, bir cihazı doğrudan USB kablosuyla bilgisayara takmak yerine, Wifi yönlendiricinizdeki veya ağınızdaki Ethernet bağlantı noktasına bağlıdır. Bu, ağdaki birden fazla bilgisayarın ve mobil cihazın kablosuz bir şekilde tek bir merkezi cihazdan dosyalara erişmesine, video ve ses aktarmasına olanak verir bilgisayarlarla mobil cihazların yedeklenmesini sağlar. Bir NAS çözümü, donanımın yanı sıra – kasa içinde bulunan bir veya daha fazla sabit disk, bir işlemci ve RAM – erişim ve ağ bağlantısını yöneten bir İşletim Sisteminden (OS) oluşan yazılım da dahil olmak üzere pek çok bileşenden oluşur.

WD, 4 TB ila 24 TB arasında kapasitelere sahip, bir, iki ya da dört adet depolamaya ayrılmış diski bulunan ve ev ile küçük işletme kullanımı için ideal olan My Cloud™ NAS çözümlerini sunar.

BİLMENİZ GEREKENLER
 

NAS sistemlerinde pek çok boyut mevcuttur; ailenizin medya merkezi olarak çalışır ve en büyük veri merkezlerine göre ölçeklenebilir. NAS sistemleri, disklerle önceden yapılandırılmış olarak da sunulabilir, toplam depolama kapasitesini artırmak ya da diskleri değiştirmek için sabit disk sürücülerinin yerleştirilebileceği açık yuvaların olduğu boş kasalarla da gelebilir.

Ağ depolama sistemleri, pek çok cihazın işletim sistemlerinden bağımsız olarak dosyalara erişmesine izin verdiği için çoklu işletim sistemi çevreleri için faydalıdır. Normalde NAS IP/TCP Ethernet ağı üzerinden çalışır ve verilerinize Wifi ve Internet üzerinden kolay bir şekilde kontrollü erişim sağlar.

Birden fazla sabit diski olan NAS cihazları, genelde veri yedekleme için RAID özelliklerine sahiptir ve en güvenilir yedekleme çözümleridir. RAID, "Bağımsız Diskler Yedek Dizisi"ni temsil eder ve bu özellik etkinleştirildiğinde verileriniz birden fazla sabit diske kopyalanır; bir diskte sorun oluşursa yenisini takabilirsiniz, bu durumda içeriğiniz yeni diske otomatik olarak aktarılır.

AĞA BAĞLI DEPOLAMA

NAS'IN FAYDALARI

NAS sistemleri, yerel olarak ya da tüm cihazlarınızdan uzak bağlantı yoluyla tüm içeriğinizi depolayabildiği, yönetebildiği ve erişebildiği için verileriniz için güvenli bir kişisel buluttur ve ihtiyaçları şunlar olan kullanıcılar için en iyi çözümdür:

  • Ekonomik ve geniş depolama kapasitesi olan My Cloud'un aylık ücreti yoktur
  • Kolay kurulum ve yapılandırma, standart Ethernet bağlantısını kullanır
  • Uzaktan erişim ve tüm içeriğinizin aktarımı
  • Birden fazla cihazla dosya paylaşımı
  • Ağınızdaki birden fazla bilgisayarı otomatik olarak yedekleyin
  • Çok yuvalı NAS diskleri, verilerinizi korumak için sabit diskli RAID yedeklemesi sağlar
  • Kullanıcı izinlerini ve dosya ayrıcalıkları ayarlayın, belgelere erişimi kısıtlayın

EN İYİ NAS ÇÖZÜMÜNÜ SEÇMEK

Depolama ihtiyaçlarınızı anlamak aileniz, ev ofisiniz veya küçük işletmeniz için en iyi ağa bağlı depolama çözümünü seçmenize yardımcı olabilir.   Kendinize sorun:

Şu anda depolama ihtiyaçlarım neler? Peki ya gelecekte ne olacak?
 

Bir NAS sistemine kararı verirken, yalnızca bugünün ihtiyaçlarını değil, 6, 12, 24 ay sonraki depolama taleplerinizi de göz önünde bulundurun. Genişletilebilir özellikteki bir seçenek tercih etmek maliyet açısından daha verimli olabilir.

Neleri depolamak istiyorum?
 

NAS sistemleri, ana medya kütüphanelerinden çok kullanıcılı küçük işletmelerin hem küçük hem de büyük ihtiyaçlar için doğru çözüm olabilir. Doğru çözüm, depolama kapasitesi, kullanıcı sayısı ve fiyat arasındaki dengedir.

Bu benim ilk NAS'ım mı? Kurulumla ilgili ne kadar destek isteyeceğim?
 

WD, kurulum esnasında WD Concierge Hizmeti ile destek sağlar. Ayrıca web sitemiz, detaylı dersler ve videolardan oluşan çevrimiçi Öğrenme Merkezi de dahil olmak üzere kapsamlı destek kaynaklarına sahiptir.

Depolama performansı ne kadar önemli? Bütçem nedir?
 

PC bilgisayarlarda olduğu gibi NAS birimleri de daha hızlı işlemciler ve daha fazla bellek ile daha iyi performans gösterir. İşlemci ne kadar iyiyse ve yüklenen bellek ne kadar fazlaysa, performans o kadar yüksek olur. Tek diskli NAS cihazları 200 $'dan daha az maliyetli olabilir ve 2.000 $'ın altında güçlü küçük işletme seçenekleri de mevcuttur.

Kaç kişinin erişim ihtiyacı var?
 

NAS çözümlerinde aynı anda erişebilen kullanıcı veya cihaz sayısının sınırlı olduğu unutulmamalıdır; hangi sistemin sizin için en iyi olacağı hakkında karar verirken bağlanabilirlik kısıtlamalarını dikkate alın.

Veri yedeklemesi ne kadar önemlidir? Disk hatasını göze alabilir miyim?
 

NAS ürünleri, yedeklemeyi (RAID) yapılandırmak için ileri yönetim seçeneklerinin yanı sıra yaklaşan disk arızaları ve diğer problemler için sizi uyaran yerleşik izleme sistemlerine de sahip olabilir. Verileriniz önemliyse RAID entegrasyonuna sahip iki ya da daha fazla diski bulunan bir cihazı göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.