Microsoft Exchange hesabı nedir?

Şunlara Uygulanır: Outlook 2016 Outlook 2013 Office 365 için Outlook Web App Diğer...

Microsoft Exchange hesabı bir iş veya okul e-posta hesabıdır. Size Exchange e-posta hesabını veren kuruluşun, Microsoft Exchange Server adlı programı çalıştıran bir BT bölümü vardır. Size e-posta hizmetini bu sunucu sağlar.

 
Exchange Sunucumun adı ne?

Exchange Sunucunuzu çalıştıran kişiler, bu sunucuya bir ad atar. Size Exchange e-posta adresini veren kişilerle bağlantı kurun ve onlara Exchange sunucusunun adını sorun.

Bir mobil cihaz ayarladığınızda, Otomatik Bulma özelliği Exchange sunucunuzun ve posta kutunuzun adını bulur ve sizin için Outlook’u yapılandırır. Sunucuyu bulmak için, e-posta adresinizdeki etki alanı adını kullanır. Ancak Otomatik Bulma özelliği başarısız olursa, sizden Exchange sunucu adı istenir. Bu noktada, çoğunlukla düzgün çalışmayan bir şeyler vardır ve size e-posta adresini veren kişilere başvurmanız gerekir. Onlar size Exchange Sunucunuzun adını söyler ve Outlook’u ayarlamanıza yardım eder.

 
Exchange hesapları nasıl çalışır?

Exchange hesabı kullandığınızda, e-posta iletileri işletmenin Exchange sunucusundaki posta kutunuza teslim edilir ve kaydedilir. Kişileriniz ve takviminiz de buraya kaydedilir.

İşletmeniz veya okulunuz Exchange Sunucusunu ayarlarken, Exchange hesabınızın sunucudaki e-postaya erişmek için hangi yöntemi kullanacağını seçerler. Bu seçim, e-postanızın nasıl çalışacağını belirler. Olasılıklar şunlardır: İşletmenize veya okulunuza Exchange hesabınızın nasıl ayarlandığını sorun:

  • Exchange ActiveSync; MAPI/HTTP, Exchange e-postanıza çoğunlukla dizüstü bilgisayardan, telefondan veya tabletten erişmek için kullanılan yöntemlerdir. E-postanıza eriştiğinizde veya e-postanızı okuduğunuzda, aslında e-postayı mobil cihazınıza indirmiş veya depolamış olmazsınız; bunun yerine e-postayı Exchange Server’dan okuyor olursunuz. Bu, İnternet’e bağlı olmadığınızda bile e-postanıza erişebilmenizi sağlar.

  • IMAP da Exchange ActiveSync gibi, istediğiniz yerden ve herhangi bir cihazdan e-postanıza erişmenizi sağlayan bir yöntemdir. IMAP kullanarak e-postanızı okuduğunuzda, aslında e-postayı bilgisayarınıza indirmiş veya depolamış olmazsınız; e-postayı Exchange Server’dan okuyor olursunuz.

    IMAP ile, Gelen Kutusu, Silinmiş Öğeler, Gönderilmiş Öğeler klasörlerinizdeki e-posta cihazla sunucu arasında eşitlenir. IMAP sınırlı bir takvim depolamasına izin verir, ancak takvim üzerinde diğer kullanıcılarla işbirliği yapmayı desteklemez.

  • POP e-postası, Exchange Server’dan bilgisayarınıza indirilir. E-posta bilgisayarınıza indirildikten sonra, sunucudan silinir. İndirildikten sonra e-postaya erişmek için, aynı bilgisayarı kullanmalısınız. E-postanıza başka bir bilgisayar veya cihazdan erişiyorsanız, daha önce indirmiş olduğunuz iletilerin bazıları silinmiş gibi görünebilir.

 
Önbellekli Mod nedir?

Exchange e-posta hesabıyla, işletmenizin BT bölümündeki Exchange Server’a bağlı olmadığınız zamanlarda bile e-posta iletilerinizle çalışabilirsiniz. Buna çevrimdışı çalışma veya Önbellekli Exchange Modu’nu kullanma denir.

E-posta ve takvim öğelerinizin kopyaları bilgisayarınızda, çevrimdışı bir Outlook Veri Dosyasında (.ost) tutulur. Bu dosya, işletmenizin BT bölümündeki Exchange sunucusuna bağlandığınızda bu sunucuda yer alan öğelerle düzenli olarak eşitlenir. Bu, Exchange sunucunuzdaki posta kutunuzun tam bir kopyasıdır.

Verileriniz işletmenizin Exchange Sunucusunda durduğundan, yeni bir bilgisayarda bu çevrimdışı Outlook Veri Dosyasını (.ost) yeniden oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla, dosyayı yedeklemenize gerek kalmaz.

Çevrimdışı Outlook Veri Dosyası (.ost), yalnızca bu dosyanın oluşturulduğu bilgisayarda Outlook profiliyle açılabilir.

 
Outlook profilinizin ne tür e-posta hesapları var?

Outlook profilinizdeki e-posta hesaplarının türlerini öğrenmek için, Outlook’ta Hesap Ayarları iletişim kutusuna bakabilirsiniz.

  1. Araçlar menüsünde Hesap Ayarları'na tıklayın.

  2. E-posta sekmesindeki Tür sütununda her girdinin hesap türü listelenir.

    Outlook'ta Kişi özellikleri